Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar: Doğadan bir hediye mi yoksa uygun bakımın sonucu mu? Trichologistler ve kuaförler hemfikirdir: saça dikkatli bakım ve saygı, genetiğiniz ne kadar cömert olursa olsun, lüks bukleler elde etmenize yardımcı olabilir. Saçlarımızın ne tür bir bakıma ihtiyacı var ve daha gür ve güzel hale getirmenin yolları var mı?

Ünlülere dikkat edin: hepsi kalın bir saçla övünemez. Ancak iyi bakım ürünleri, salon ve ev tedavileri, doğru beslenme ve vitamin kompleksleri bu sorunu çözmektedir. Cameron Diaz, Natalie Portman, Keira Knightley, Cate Blanchett, Kristen Stewart – tüm bu yıldızlar “sorunlu” saçların sahipleri. Ancak iyi seçilmiş saç bakım ürünleri onların harika görünmelerine yardımcı olur.

Günlük saç bakımı için kurallar
Kalın ve doğal olarak güçlü saçların bile kaliteli günlük bakıma ihtiyacı vardır. Ve saçınız zayıf, ince, kuru veya tersine yağlı ise, saç bakım ürünleri özellikle dikkatli seçilmelidir.

temizlik Saç tipinize uygun bir şampuan kullanmak çok önemlidir. Ama burada bir zorluk var. Saç durumu diyet, sağlık, yaş, iklim ve diğer birçok faktöre göre değişir. Ve 18 yaşında yağlı saçlar için şampuan kullandıysanız, bu 35 yaşında hala sizin için uygun olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, yazın saç derisi yağlı veya normal olabilirken, kışın sıcaklık ve ısı değişiklikleri saçı kurutur. Bu nedenle, tek seçeneğe bağlı kalmamalısınız: o andaki saç durumuna göre bir şampuan seçin. Saç uçlarının neredeyse her zaman kuru olduğunu unutmayın, bu nedenle bir şampuan seçerken saç derisinin ve saç köklerinin durumu ile başlayın.

Koşullandırma. Saç kreminin görevi, yapıyı düzeltmek, taramayı kolaylaştırmak ve saça parlaklık kazandırmaktır. Ürünü temiz, havluyla nemi alınmış saça uygulayın. Saç kremini uzun süre saçta bırakmamalısınız; bunun ek bir etkisi yoktur. Bir şampuan seçerken saç köklerinin durumuna odaklanmanız gerekiyorsa, saçınızın ana uzunluğunun görünümüne bağlı olarak saç kremi seçilir. Hepsi bir arada nemlendirici. Saçınız hasar görmüşse, kuru ve mat görünüyorsa, onarıcı veya besleyici bir saç kremi arayın. Boyalı saçlar için saç kremleri, saç pulları arasındaki pigmenti “kapatır” ve rengin daha uzun süre parlak ve doygun kalmasına yardımcı olur.

bir notta

Saçlar alıştıkça bakım ürünlerini düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğine dair bir görüş var. Bu bir efsaneden başka bir şey değil. Saç cansız bir yapıdır, sadece kökleri ve saç derisi her şeye uyum sağlayabilir. Şampuan ve balsamların etkisinin azalması daha çok psikolojik bir etkidir. Şampuanı daha uygun bir şampuanla değiştirince farkı hemen görüyoruz. Ancak, ürünü kullandıktan bir veya iki ay sonra, saçlar hala aynı güzelliğe sahiptir, ancak her kullanımda daha iyi ve daha iyi görüneceğini umarız. Bu nedenle saçın “alıştığı” yanılsaması. Burada sadece kullanılan araçların bazı kümülatif etkilerinden bahsetmek uygundur, başka bir şey değil.

ekstra bakım. Saç kremi temel saç bakımının bir parçasıdır, ancak maskelerin, serumların ve yağların yerini almaz. Bu ürünler yıpranmış saçların daha yoğun bakımı için tasarlanmıştır. Maskelerin haftada bir defadan fazla kullanılmaması tavsiye edilir, aksi takdirde saçlar çok çabuk kirlenir ve hacim kaybeder. Uzmanlar, birkaç maskeyi paralel olarak kullanmamanızı, ancak bir ila üç aylık bir kursta bir maske uygulamanızı tavsiye eder: bu şekilde kümülatif bir etki elde edebilirsiniz ve saçınızı besinlerle aşırı yükleme riski minimum olacaktır. Maskelerin en yaygın bileşenleri doğal yağlar (shea, zeytin, macadamia, hindistancevizi yağı) ve saç şaftına zarar veren hidrolize keratindir.